top of page
Anchor 5

מידע כללי על תחרויות

לאלו שרוצים לדעת הכל מהכל ומוכנים לעשות הכל ועוד קצת.

 

קיימות 4  קטגוריות של תחרויות :

סולו - שחיינית אחת מופיעה בתאום עם המוזיקה

דואט - שתי שחייניות מופיעות יחד בתאום ביניהן ובתאום עם המוזיקה

קבוצתי - קבוצה של בין 3-8 בנות המופיעות בסינכרון האחת עם השנייה ובתאום עם המוזיקה

קומבינה - תרגיל משולב בו מופיעות 10 בנות למשך חמש דקות שבמהלכם יש החלפות בין מופע קבוצתי של כולן יחד, לבין ביצוע בזוג או שלישייה לבין הופעת סולו אישית

 

בערך ⅔ מהריקוד שחייניות אומנותיות נמצאות מתחת למים ואינן נושמות.

 

לפי החוק הקבוצה לרוב בנוייה מ-8 בנות שמופיעות - זהו הסטנדרט . אך המינימום הנדרש בכדי להופיע כקבוצה עומד על 4 בנות . על כל ילדה שחסרה עד ל-8 בנות הקבוצה תקבל קנס בניקוד .חוק זה נעשה כיוון שככול שיש יותר בנות במופע כך יותר קשה לשמור על סינכרון .

 

כל שחיינית יכולה להשתתף בכל 7 התוכניות:  סולו טכני , סולו חופשי, דואט טכני , דואט חופשי , קבוצתי טכני, קבוצתי ארוך וקומבינה .

בגילאים מתחת לגיל 18, שחייניות יכולות להשתתף בכל 5 התוכניות: סולו, דואט, קבוצתי, קומבינה ותרגילי חובה.

 

הרשמה לתחרות מתבצעת ע"י מסירת שמות המשתתפים כעשר ימים לפני תחילת התחרות . יש להגיש את שמות המשתתפות על גבי טופס מיוחד שנשלח למארגני התחרות.

בעת ההרשמה לתחרות ניתן לרשום שחייניות רזרביות (מחליפות). אם מסיבה כלשהי השחיינית הראשית לא יכולה להשתתף,אז רק המחליפה שרשומה

תוכל להחליף אותה . בסולו ניתן לרשום מחליפה אחת, בדואט מחליפה אחת, בקבוצתי ארבע מחליפות  ובקומבינה שתי מחליפות.

 

מקום הזכייה בתחרות מחושב לפי סכום הנקודת שהמתמודדת קיבלה. ככל שהמספר גבוה יותר כך המיקום יהיה יותר טוב . בגילאי ג'וניור שזה מתחת 

לגיל 18 החישוב של התוצאה בריקודים - סולו, דואט, קבוצתי נעשה בשילוב התוצאות האישיות בתרגילי חובה.

 

בגילאי הבוגרות 18 + חישוב תוצאת הגמר נעשית לפי חיבור בין התוצאה של הסולו החופשי במוקדמות ותוצאת הסולו הטכני.

 

באולימפיאדות בשנות ה1984,1988,1992 התחרו בדואטים וסולואים ובשנת 1996 התחרו רק בתוכנית הקבוצתית

 משנת 2000 ועד היום בתוכניות במשחקים האולימפיים ניתן להשתתף רק בשתי קטגוריות ריקוד : דואט וקבוצתי.

 

ריקוד טכני - ישנם מספר אלמנטים שחובה לבצע אותם לפי סדר מדוייק. בין אלמנט לאלמנט מכניסים כוריאוגרפיה אישית .

ריקוד חופשי - אין דרישות של אלמנטים מסויימים ולכן השחיינית יכולה לעשות ולהביע את הפנטזיה שלה בתנועה ובכוריאוגרפיה .

 

לבנות מתחת לגיל 18 , קטגוריית ג'וניור אין ריקודים טכניים אלא תרגילי חובה.

תרגילי חובה- 4 תרגילים אותן מבצעות השחייניות ללא מוזיקה , באופן אישי בפני השופטים . התרגילים נבחרים ממאגר של 8-10 תרגילים. התרגילים קצרים כאורך של דקה ובהן נבדקת הרמה הטכנית של המשתתפות. הלבוש הינו אחיד לכולם - בגד ים שחור וכובע לבן משקפת אישית ואפון.

 

שופטים: צוות השופטים מורכב משלוש קבוצות , בכל קבוצה ישנם חמישה שופטים. כל קבוצת שופטים שופטת רק את החלק שלה ללא הקשר למה שקבוצת השופטים האחרת בודקת.

שיפוט הריקוד החופשי : קבוצה אחת שופטת התרשמות אומנותית, קבוצה שנייה שופטת רמת קושי , וקבוצה שלישית את הביצוע של התרגיל .

שיפוט הריקוד  הטכני:  קבוצה אחת שופטת התרשמות אומנותית, קבוצה שנייה שופטת את ביצוע התרגיל  , והקבוצה השלישית שופטת את האלמנטים המובנים .

 

במשך כל התחרות השופטים יושבים על כיסאות מוגבהים משני צידי הבריכה.

הציון המינימלי הינו 0.1 והציון הגבוה ביותר שכל אחד מהשופטים יכול לתת הינו 10.

 

טבלת זמנים: הריקודים מוגבלים בזמנים לפי החוקה של פינא.

מרגע תחילת המוזיקה עד  שהשחיינית עוזבת את היבשה ( קופצת למים ) צריך להיות 10 שניות ומטה .

 

זמני הריקוד יכולים לנוע פלוס מינוס 15 שניות מהזמן הרשום בטבלה.

מהרגע השחיינית עלתה על הבמה עד להתייצבות לפוזה לפני תחילת המוזיקה יש הגבלה של 30 שניות. בקבוצתי מודדים את הזמן מהרגע שהשחיינית הראשונה עלתה על הבמה עדל שהשחיינית האחרונה התייצבה בפוזה.

אין חובה להתחיל מהיבשה אך מי שמתחיל מהמים חוק ה30 שניות תקף גם כן.

 

מצבים ותנועות:

שחייה אומנותית מבוססת על קומבינציות של שילוב מצבים בסיסיים ומעברים ביניהם.

באירגון ספורט המים העולמי Fina מוצגת רשימה של תרגילים בינלאומיים. כל התרגילים מחולקים לקטגוריות ויש להן "משקל" שונה שנקבע על פי מצבים קלים או קשים יותר לביצוע , בעת חישוב התוצאות כופלים את הציון במשקל התרגיל.

 

לדוגמא תרגיל "בלט רגל" הינו בעל משקל נמוך יחסית 1.3 לעומת תרגיל  "ספירל" סיבובים היותר קשים לביצוע ולכן הוא במשקל 3.5.  רשימה מלאה של התרגילים ניתן לראות כאן :

 

מוזיקה:                                                                                                                                                                                                            המוזיקה היא חלק בלתי נפרד מהשחייה אומנותית. המטרה - לחבר בין התנועות, התזוזה והחיבור האחד לשלם. הבחירה של המוזיקה לא נשפטת על ידי השופטים אבל היא צריכה להית בעלת נושא, והשחיינית צריכה לבטא את נושא השיר בצורההטובה ביותר. הכוריאוגרפיה והתנועות צריכות להתאים לקצב והמהירות של השיר. הריקוד צריך להיות כך שיגיע למקסימום אמוציות . השחייניות שומעות את המוזיקה מחוץ ובתוך המים ( לשם כך יש רמקולים מיוחדים תת מימיים ומערכות ספיציפיות)

בגדי- ים, איפור ותסרוקת :

לשחייניות אומנותיות ישנם בגדי ים מעוצבים וקישוט ראש המועצב עם בדים מרהיבים ופייטים צבעוניים ומבריקים - בגדי המופע מותאמים לנושא הריקוד והמוזיקה. בגדי הים כמו גם המוזיקה אינם נשפטים על ידי השופטים ולכן לא משפיעים על תוצאת הניקוד של תרגיל. אך יש לתלבושת השפעה על ההתרשמות אומנותית ובכלל על ההופעה הכללית. 

 

השיער של הבנות מסודר לקוקו גבוה אסוף לגולגול בעזרת גומיות וסיכות . לאחר מכן מכסים את השיער עם ג'לטין מומס (עם מה שמכינים עוגות) בכדי שזה יקבע את השיער ,לא יתפרק במים ויתן לזה ברק. לאחר הכנת התסרוקת , בסוף שמים על הראש קורונה/כתר יפה המותאם לבגד הים ומקבעים אותו עם סיכות.

חשוב לציין שאם הכתר מחובר לא טוב ונופל באמצע הריקוד הקבוצה מקבלת קנס בניקוד. 

בנוסף לתלבושת בגד ים והכתר שחייניות אומנותיות משתמשות באיפור עמיד במים כדי להראות מרשים למופע. האיפור צריך להיות בולט ויפה אבל לא כמו בתאטרון - לא מכסים את הפנים בציורים אלא בסגנון איפור ערב.במהלך ההופעה הבנות משתמשות באטם אף בלבד ומופיעות בלי כובע ומשקפת.

 

לימוד :

כאשר בחנו ספורטאים אולימפיים גילו ששחייניות אומנותיות לקחו מקום שני בכוח הסיבולת האירובית , אחרי רצנים למרחקים ארוכים.

הלימודים והאימונים מועברים בבריכה במים ובאולם. באולם הבנות עובדות על גמישות , כוח שריר , אקרובטיקה , כוראוגרפייה  וקוורדינציה. שחייניות מתקדמות מתאמנות באולם עם שקיות של משקולות ששמים על הרגליים או ידיים בכדי לשפר את כוח סיבולת והחדות.

 

מאמן ראשי של  "צ'לסי" ג'וסה מואוריניו בשנת 2006  הכניס לתוכנית הכנה פיזית וכושר של כדורגלנים אימונים של קפיצות למים ושחייה אומנותית. לפי דעתו ענפי ספורט האילו משפרים לספורטאים את הקואורדינציה בצורה טובה ביותר.

 

בבריכה השחייניות האומנותיות לומדות ומשפרות את כל 4 סגנונות השחייה , ולומדות טכניקת שחייה אומנותית. מגוון המצבים והפוזות השונות והמעבר ביניהם בדרכים שונות מהווה בסיס לשחייה אומנותית. כמו כן בנות לומדות איך לרקוד בקבוצה וגם לבד.                                                                           לקראת התחרות בנות צריכות להיות במוכנות מלאה, עם ריקודים מוכנים ומתורגלים, ולהיות בכושר מעולה ואנרגיות חיוביות. 

 

הגיע הזמן להיות מקצוען !

 

בברכה                                                                                                                                                                                                                     ניקה בימבד  

מנהלת חברה אקווה דאנס

   

bottom of page